Postati samostojen jedec
Zdaj, ko se vaš 10-12-mesečni otrok res že navadi na hranjenje, mu še naprej ponujajte široko paleto hrane in tekstur za vzpostavitev dobrih in zdravih prehranjevalnih navad.
V tej starosti je verjetno, da bo vaš dojenček lahko prijel in pobral majhne koščke hrane. Ta faza hranjenja s prsti je neurejena in zabavna! To je tudi ključen del razvoja njegovih motoričnih sposobnosti ter povečanja njegove samozavesti in neodvisnosti. Uživanje hrane s prsti se nam kot odraslim zdi enostavno, a za dojenčka obstaja veliko korakov, ki se jih bo moral naučiti in vaditi. Morda boste opazili, da zdaj dosega te stopnje:
Zdaj… vaš dojenček pobira majhne koščke hrane.
Ker… njegova sposobnost oprijema in nadzora prstov postaja vse bolj zagotovljena.
Pomagajte mu tako… da mu zagotovite primerno velike in kose mehke hrane različnih tekstur, da bo lahko vadil pobiranje.
Zdaj… vaš dojenček dviguje hrano v usta.
Ker ... ima vaš dojenček dovolj koordinacije med očmi in roko, da prinese roko k ustjem.
Pomagajte mu tako… da mu pokažete, kako daste hrano v usta. Bodite vzor svojemu otroku: vzemite ugriz hrane s svojega krožnika, nato pa ga spodbudite, da vas kopira, tako da vzame ugriz hrane z njegovega.
Zdaj… lahko vaš dojenček hrano iz rok spusti v usta.
Ker… začenja bolje razumeti, kako se hraniti.
Pomagajte mu tako… da ponudite majhne količine hrane za prste naenkrat. Počakajte, da žveči in pogoltne, kar ste mu ponudili, preden mu daste več.
Zdaj… lahko v svoja majhna usta vstavi ugrize primerne velikosti.
Ker… se uči tistega, kar mu paše v njegova usta.
Pomagajte mu tako… da ponudite koščke mehko kuhane zelenjave, kot je korenje, ali mehko sadje, kot so kosi zrelih banan. Izberite razvojno primerne teksture in živila, ki jih je enostavno pobrati, na primer dobro kuhane koščke testenin. Še naprej se izogibajte velikim kosom hrane in pazite na tiste, ki lahko predstavljajo tveganje zadušitve, kot so celo grozdje, trdi kosi nekuhane zelenjave, češnjev paradižnik, kosi ali rezine jabolk, hrenovke, klobase, pokovke, koščki arašidovega masla, celi oreščki, semena, rozine in bonboni.
Nasveti za uspešno prehranjevanje
Vsa čutila vašega otroka so pripravljena, da se odzovejo na nove teksture, okuse in vonjave, ki se mu pojavljajo vsak dan. Ko bo starejši, bo vaš dojenček postal bolj glasen in vam bo povedal, kaj želi. On odloča, koliko bo pojedel, medtem ko se vi odločite, katero zdravo hrano boste ponudili. Tukaj je nekaj napotkov za zagotovitev, da so obroki prijetni in sproščeni.
- Sedite in jejte z otrokom za mizo in poskrbite, da bo njegov obrok - obrok vaše družine. Otroci morajo sedeti in biti pod nadzorom, ko jedo.
- Ker se vaš dojenček še vedno uči upravljati z več teksturami hrane, ponudite mehko hrano v majhnih kockicah.
- 10-12-mesečni dojenčki imajo še vedno majhne trebuščke, zato je najbolje ponuditi tri obroke in dva prigrizka na dan.
- Vaš dojenček lahko že zgodaj začne izboljševati svoje sposobnosti pitja iz skodelice in rokovanja z žlico. Ko se razvija, se bo morda lahko z malo pomoči hranil z žlico.
- Svojemu dojenčku še naprej ponujajte raznoliko hrano. Uživanje banane na dan je morda dobro, vendar je uživanje raznovrstnega sadja, kot so breskve, slive, češnje in maline ves teden, bolj zabavno! Če se zdi, da vaš dojenček ne mara določenega sadja ali zelenjave, ga poskusite ponuditi drug dan. Morda bo potrebnih kar osem poskusov, da bodo dojenčki sprejeli nekaj novih živil. Kot vedno ponudite otroku samo eno novo hrano naenkrat, da boste lahko ugotovili, ali ima kakšne intolerance.
Vprašanje o rojstnodnevni torti
Prvi rojstni dan vašega otroka se hitro bliža, česar se bo zagotovo veselila vsa družina. Kakšna prelomnica, starša ste že eno leto! Čas teče tako hitro. Morda načrtujete zabavo zanj in boste povabljeni tudi na rojstnodnevne zabave drugih dojenčkov ali družinska srečanja. Zdaj je pravi čas, da razmislite o pristopu, ki ga boste izbrali do sladkarij ali tort, ki jih ob teh priložnostih pogosto postrežejo.
Hrana za posebne priložnosti
Raziskave pri starejših otrocih kažejo, da bolj ko starši močno omejujejo, kaj lahko njihovi otroci jedo (na primer, če rečejo, da nekatera živila nikoli niso dovoljena), večja je verjetnost, da bodo njihovi otroci pretiravali z omejeno hrano, ko bodo imeli priložnost. Čeprav v otroški zdravi prehrani ni prostora za vsakodnevne priboljške in sladice, so izjeme lahko narejene za hrano za posebne priložnosti.
Številne kulture povezujejo določeno hrano s posebnimi priložnostmi ali prazniki. Pomembno je, da otroka naučite, da hrana, ponujena na teh prazničnih dogodkih, običajno ni del vaših vsakdanjih obrokov. Ta živila se lahko štejejo za "hrana za posebne priložnosti". Če svojega enoletnega otroka izpostavite tovrstni hrani v okviru praznovanja, mu date vedeti, da je hrana del vaše kulture. Vadite svoj odziven starševski stil hranjenja tako, da ga ne pritiskate, naj jesti hrano za posebne priložnosti. Hkrati poskušajte biti sproščeni glede njegovega okusa, ne da bi ga hvalili, če se vseeno odloči poskusiti.
Če mu na primer date vedeti, da se rojstnodnevna torta pojavi le, ko je rojstni dan, sporočilo, ki ga prejme, ni sporočilo o popolni omejitvi tovrstnih jedi za posebne priložnosti, temveč o povezavi med hrano in družinskimi ali kulturnimi dogodki.
Velikosti porcij
Količino hrane, ki jo morate dati svojemu otroku, je enostavno preceniti. Ne pozabite, da ima še vedno majhen trebušček in njegove porcije bodo bistveno manjše od tistih, ki si jih daste sami. Vedno poskušajte povečati hranilno vrednost hrane, ki jo ponujate.
Viri
Nicklaus S. Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2016; 13(11):1160; doi: 10.3390/ijerph13111160.
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Zadnja sprememba: marec 2018
Povezani članki