Kakšen je vaš način hranjenja?
Kako otroku ponudite hrano, je vsaj tako pomembno kot tisto, kar mu gre v usta. Predstavljajte si sebe v naslednjih scenarijih, ki se morda zdijo znani, in izberite odgovor, ki se najbolj ujema z vašim na tipičen dan. Zabeležite si odgovore, nato preberite rezultate, da razkrijete svoj način hranjenja – rezultati vas lahko presenetijo!
1. prizor: Sedite na kosilo s svojim otrokom. Poje manjši del vašega obroka, narezan na majhne koščke. Hitro poje in nato pokaže, da hoče več. Ali vi …
a. Ponovno napolnite njegovo skledo do vrha in vztrajajte, da poje vsako žlico, preden se lahko igra.
b. Povejte mu, da ni več hrane in da bo moral počakati do večerje.
c. Dajte mu še eno porcijo poleg piškotkov ali tort.
d. Ponudite še nekaj hrane v njegovi skledi in poglejte, kaj se bo zgodilo. Če to poje in si še vedno želi več, mu lahko ponudite več. Če izgubi zanimanje, spoštujte, da je končal.
2. prizor: Vprašate ga, če bi rad več hrane, pa zmaje z glavo. Ali vi …
a. Nahranite ga sami z uporabo vseh tehnik, ki si jih lahko zamislite. Tudi če traja dolgo, se splača poskrbeti, da poje.
b. Vzamete njegov krožnik, vendar rečete, da do zajtrka ni sladice ali hrane.
c. Vzamete njegov krožnik in ga zamenjajte s skledo sladke hrane, za katero veste, da mu bo všeč. Vsaj to pomeni, da bo nekaj pojedel!
d. Vzamete njegov krožnik in ga pustite, da se umakne od mize, če je končal.
3. prizor: Ob koncu tedna je čas zajtrka in vsi sedite skupaj z izborom zdrave hrane na mizi. Izbere svojo najljubšo (ovseno kašo z banano), a namesto da bi jo pojedel, se odloči, da je bolj zabavno razmazati po obrazu ali vreči na tla. Kljub vašemu odločnemu, ponavljajočemu se »ne«, misli, da je to postala igra. Ali vi…
a. Vzamete skledo izven njegovega dosega in ga sami nahranite z žlico. Morda bo to postala bitka volje, vendar mu ne boste dovolili, da zapusti mizo, dokler ne poje toliko, kot mislite, da bi moral.
b. Vzamete skledo ovsene kaše, a ko poseže po sadju, mu povejte, da ga ne more jesti, dokler se njegova posoda ne izprazni.
c. Vzamete posodo z ovseno kašo, greste v kuhinjo in mu raje pripravite najljubši zajtrk z veliko soli in maščobami.
d. Metanje hrane pomeni, da je obroka konec. Vzamete skledo in ga pustite stran od mize.
4. prizor: To je prvi rojstni dan vašega otroka in naredili ste rojstnodnevno torto za družino. Vaš dojenček seže s prsti v torto. Ali vi …
a. Odstranite mu torto izpred oči in ga potisnite, naj namesto tega poje vso zelenjavo.
b. Odstranite mu torto izpred oči – ne sme imeti piškotkov ali sladkih poslastic in to ve. Za odrasle so pravila drugačna!
c. Naj poje rezino torte in če zahteva drugo, lahko uživa tudi v tem. Je le malo sladkorja - kaj lahko škodi?
d. Dovolite mu, da z družino razišče in okusi majhno rezino torte. Ponudite mu sadne ali zelenjavne palčke, če je potem še vedno lačen.
5. prizor: Za večerjo ponujate dve zdravi hrani, za katera že veste, da sta vašemu otroku všeč, in dve stvari, ki jih še nikoli ni poskusil. Poje samo dve znani hrani. Ali vi …
a. Ne dovolite mu, da se umakne od mize, dokler ne poje vsaj dveh grižljajev nove hrane.
b. Odstranite znana živila in naslednjič ponudite samo nova živila.
c. Zabeležite si, da ne boste več ponudili zavrnjene hrane in se držite živil, za katera veste, da jih bo pojedel.
d. Pustite mu, da konča svoj obrok, ne da bi zaužil nova živila, vendar jih naslednji teden znova ponudite.
Spodaj razkrijte svoj način hranjenja
- Večina odgovorov a)
Vaš način hranjenja je VSILJIV
Ko vam dojenček pokaže znake, da ima dovolj, se odločite, da ga ignorirate ali mislite, da poznate njegovo lakoto in stopnjo sitosti bolj kot on. Za vas je bistveno, da vaš dojenček poje količino hrane, za katero menite, da je najboljša zanj. Popolnoma čist krožnik ali skleda je znak izjemno uspešnega obroka.
Nevarnosti, da ste VSILJIVI: Pritiskanje na otroka naj poje več hrane, kot si želi, lahko negativno vpliva na njegovo rast in razvoj ter lahko vodi do nezdravega pridobivanja telesne teže. Če ga prisilite, da konča hrano ali vzame "še en ugriz", lahko povzroči prekomerno spodbujanje k prehranjevanju. Ta način lahko vodi tudi do tega, da se vaš otrok premalo zanima za hrano, postane bolj živčen in ima nezdrav odnos do hrane, ko je starejši. Če vaš dojenček ne poje veliko ob enem obroku ali čez dan, ne skrbite. Spoštujte njegove znake lakote in sitosti in vedite, da bo to verjetno NADOMESTIL ob naslednjem obroku ali jutri.
Za koristen opomnik o dobrih praksah hranjenja zase in malčka si oglejte Kaj je treba in česa ne storiti pri odzivnem hranjenju.
- Večina odgovorov b)
Vaš način hranjenja je PREVEČ STROG
Običajno zavrnete hrano, tako da ponudite zelo majhno porcijo in otroku ne dovolite, da bi imel več, tudi če vam pokaže znake, da je še vedno lačen.
Nevarnosti, da ste PREVEČ STROGI: Ta omejevalni način hranjenja lahko povzroči nezdravo rast. Druga možnost je, da lahko privede do “upora”, v katerem vaš otrok preveč uživa v hrani, vključno z visokokaloričnimi prigrizki. Dojenčki, katerih starši preveč nadzorujejo hrano, se morda ne bodo naučili prepoznati lastnih znakov lakote in sitosti in morda ne bodo mogli sami uravnavati svojega vnosa hrane. Spoštovanje otrokovih znakov lakote bo bolj verjetno vodilo do bolj zdravih prehranjevalnih navad, ko je starejši. Upoštevajte, ali ima vaš dojenček kakšne posebne kretnje, s katerimi vam pove, da je lačen, in ga spodbudite, da vam izrazi svoja čustva.
Za koristen opomnik o dobrih praksah hranjenja zase in malčka si oglejte Kaj je treba in česa ne storiti pri odzivnem hranjenju.
- Večina odgovorov c)
Vaš način hranjenja je POPUSTLJIV
Kar vaš otrok želi, to tudi dobi. Ni pomembno, ali hrana vsebuje veliko sladkorja, soli, maščobe ali "prazne kalorije", ki polnijo trebuh; njegove želje vi vedno izpolnite. Ponavadi ponujate njegove najljubše, saj veste, da jih bo pojedel brez skrbi.
Nevarnosti, da ste POPUSTLJIVI: Ta način hranjenja ga bo morda za zdaj nasmejal, vendar dolgoročno ni najboljša stvar za zdravje vašega otroka. Izkazalo se je, da imajo dojenčki, katerih starši so pretirano popustljivi, nezdravo pridobivanje telesne teže, “izbirčnost hrane” ali druge nezdrave vzorce prehranjevanja kot majhni otroci. To lahko pomeni tudi, da mu manjkajo bistvena hranila za rast in razvoj. Izogibajte se temu, da bi pri vsakem obroku ali mini obroku ponudili samo njegove najljubše.
Za koristen opomnik o dobrih praksah hranjenja zase in malčka si oglejte Kaj je treba in česa ne storiti pri odzivnem hranjenju.
- Večina odgovorov d)
Vaš način hranjenja je ODZIVEN
Čestitamo, da ste se ustrezno odzvali na znake lakote in sitosti svojega otroka! Vaše nečustveno ravnovesje nežnega vodenja in spodbujanja bo vašemu otroku pomagalo razviti zdrave prehranjevalne navade, ki lahko trajajo še leta.
Prednosti, da ste ODZIVNI: Ponudite raznovrstno zdravo hrano ob obrokih, vključno z nekaterimi, za katere veste, da vaš malček uživa, in mu dovolite, da se odloči, katero bo jedel (brez pritiska), spodbuja pozitiven odnos do hrane. Spoštovanje znakov lakote in sitosti vašega otroka lahko vodi do bolj zdravih navad in rasti v otroštvu in pozneje.
Viri
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3): 490-4.
Dattilo AM Programming long-term health: Effect of parent feeding approaches on long-term diet and eating patterns. In: Early nutrition and long-term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 471-95.
Thompson AL, Adair LS, Bentley ME. Pressuring and restrictive feeding styles influence infant feeding and size among a low-income African-American sample. Obesity (Silver Spring) 2013; 21(3):562-71.
Zadnja sprememba: marec 2018
Povezani članki