10 načinov za uvedbo raznolikosti in teksture
Pomagajte svojemu otroku, staremu od šest do osem mesecev, da odraste in se zdravo prehranjuje, tako da zdaj ponudite široko paleto okusov in tekstur.
Ko vaš dojenček raste in se razvija, bo lahko jedel širšo paleto hrane. Uvajanje novih kombinacij okusov v obroke vašega otroka je lahko zabavno in koristno. Vaš dojenček bo morda potreboval do osem poskusov nove hrane, ponujene v nekaj dneh ali tednih, da jo sprejme, zato se ne dajte zlahka obupati.
Pri uvajanju novih živil ne pozabite paziti na znake intolerance in alergije. Čeprav bo materino mleko ostalo njegov glavni vir prehrane do prvega rojstnega dne, se lahko njegov jedilnik zdaj razširi. Kombinacije živil lahko začnete ponujati, ko bo poskusil in obvladal živila z eno sestavino. Če ga zdaj izpostavite novim okusom in teksturam, bo verjetnost, da bo v prihodnosti jedel novo hrano, bolj verjetno, zato bodite ustvarjalni!
Hvala bogu za sadje in zelenjavo
Sadje in zelenjava sta kot nalašč za vašega otroka, saj sta bogata s pomembnimi hranili, vključno z:
- vitamin A—za zdrav vid in rast celic
- vitamin C – antioksidant, ki pomaga ohranjati zdrave dlesni in lahko pomaga dojenčkom, da absorbirajo železo, če ga zaužijemo hkrati s hrano, bogato z železom (brez mesa), kot so obogateni otroški žitni kosmiči
- kalij – mineral, ki pomaga otrokovemu živčnemu sistemu in mišicam dobro delovati
- vlaknine – pomagajo preprečevati zaprtje in lahko pomagajo ohranjati gibljivost prebavnega sistema vašega otroka
Tukaj je 10 nasvetov za uvedbo novih tekstur in okusov sadja in zelenjave ter drugih živil v prehrano vašega otroka:
1. Ne obupajte zlahka
Študije so pokazale, da bodo dojenčki morda morali poskusiti hrano do osemkrat, preden jo sprejmejo. V seriji študij je bilo dokazano, da imajo sedemmesečni dojenčki, ki so se naučili, da jim prej ni bila všeč zelenjava – tako da so jo večkrat poskusili – še naprej ljubili to zelenjavo v starosti 15 mesecev, treh let in do šestih let. Vaš dojenček lahko dela smešne obraze (ali presenečene), ko poskuša novo hrano, vendar je to pogosto samo zato, ker je to hrana, ki je še ni okusil. To ne pomeni, da mu ni všeč. Tudi če nekaj izpljune, ne bodite malodušni, to ne pomeni, da te hrane nikoli ne bo pojedel. Bodite potrpežljivi in ga naslednji dan znova ponudite. Hrana, za katero se sprva zdi, da vaš otrok ne mara, lahko postane priljubljena po več okusih v nekaj dneh ali tednih. Že majhen okus (ena majhna čajna žlička) mu lahko pomaga, da se nauči imeti rad novo zelenjavo. Ti okusi in teksture so novi in vaš otrok potrebuje priložnost, da se jih nauči sprejemati in uživati.
2. Sledite pristopu 1 v 3
Otroku ponudite eno novo hrano približno vsake tri dni, da boste lahko opazovali znake nestrpnosti ali občutljivosti. Če sumite na reakcijo, mu ne dajte več te hrane in se pogovorite s svojim zdravnikom. Zavedajte se, da je alergijska reakcija drugačna od tega, da vaš dojenček izpljune hrano, ker je njen okus ali tekstura nov ali pa je sit (glejte Lačen ali sit? Devet obrazov hranjenja).
3. Naj bodo obroki družabni
Sedite za mizo s svojim otrokom, medtem ko je v visokem stolčku. Nasmehnite se, poklepetajte z njim in mu poglejte v oči. Uporabite preproste besede in optimističen ton, ko mu rečete "prihaja grižljaj" in mu dovolite, da jede v svojem tempu. Če postanejo obroki pozitivna izkušnja in vzpostavite zdrave prehranjevalne navade zdaj, lahko traja vse življenje.
4. Hranite pogosto
Dojenčki imajo majhne trebuščke v primerjavi z odraslimi, zato naj bodo njegove porcije majhne. Pričakujte, da mu boste sčasoma ponudili tri obroke in dva ali tri prigrizke na dan.
5. Najprej poskusite tradicionalne priljubljene
Ko vaš dojenček zaužije dober vir železa, kot so otroški žitni kosmiči, obogateni z železom, ali pasirano meso, da bi zadovoljil svoje potrebe po železu za zdravo rast možganov, ne bojte se ponuditi sadja in zelenjave z močnim okusom. Čeprav so zaradi naravne sladkosti jabolk, banan, korenja in sladkega krompirja najljubša prva hrana mnogih dojenčkov, poskusite ponuditi mešanico različnih okusov. Dojenčki bodo sprejeli najrazličnejše sadje in zelenjavo, tudi tisto, za katero menimo, da je grenka, in zdaj je pravi čas, da uvedemo te okuse.
6. Zmešajte novo s starim
Prvi poskus novega okusa? Kombinirajte ga z znanim priljubljenim, da se bo vaš otrok naučil sprejemati in uživati.
7. Pojejte mavrico
Različno obarvano sadje in zelenjava vsebujeta različna hranila, zato poskusite v naslednjih nekaj tednih v otrokovo skledo vključiti različne odtenke. Tako bo vaš malček dobil vitamine in minerale, ki jih potrebuje za zdrav rast in razvoj. Sadje in zelenjava vsebujeta tudi fitohranila – kemične spojine, ki jih proizvajajo rastline in imajo koristi za zdravje, ki jih znanstveniki še odkrivajo.
8. Ne pozabite na mlečne izdelke
Vaš malček lahko zdaj uživa jogurt, ki zagotavlja kalcij in pomembna hranila, ki pomagajo graditi močne kosti, medtem ko hitro raste. Poiščite navadne, nesladkane jogurte ali jogurte z nizko vsebnostjo sladkorja, ki so bili posebej zasnovani za njegove prehranske potrebe.
9. Bodite pozorni na sladkor
Ko pripravljate hrano za otroka, vam ni treba dodajati sladkorja ali mu ponuditi sladkanih pijač. Nekateri vodilni strokovnjaki za prehrano in zdravje menijo, da sadnega soka ne bi smeli uvajati v prvem letu zaradi razmeroma visoke naravne vsebnosti sladkorja. Pretlačeno ali pire sadno sadje vsebuje nekaj vlaknin, ki jih sok ne bo, in vaš dojenček jih bo verjetno pojedel takoj. Če se odločite ponuditi sok, mu ga dajte v skodelici in ne v steklenici in ga omejite na največ 120 ml (4 oz) na dan. Izogibajte se pijačam iz soka ali drugim mešanim sokom podobnim pijačam, ki vsebujejo dodana sladila. Vedno preverite etiketo.
10. Čas za pijačo
V njegovem prvem letu je materino mleko glavni vir prehrane in tekočine vašega otroka. Zdaj je pravi čas, da se vaš otrok nauči uživati v vodi. Poskusite ponuditi malo (30–60 ml ali 1–2 oz) v skodelici ob obrokih in prigrizkih, da mu pomagate uživati vodo kot nesladkano vodo za potešitev žeje. Pitna voda bo pomagala, ko se bo naučil premikati hrano okoli ust in pogoltniti ter ga naučil piti iz skodelice. In če svojega otroka navajate na pitno vodo zdaj, mu lahko pomagate, da jo uživa kot pijačo po izbiri v prihodnosti. Pomembno je, da se zavedate, da kravjega mleka ne smete dajati kot pijačo šele po prvem rojstnem dnevu svojega otroka.
Pripravljeni na teksturo?
Ko je vaš dojenček navajen jesti gladko, pretlačeno hrano, bo morda pripravljen na hrano z gostejšo teksturo ali majhnimi, mehkimi grudicami. »Dojenčki razvijejo oralne motorične sposobnosti za upravljanje teksture med šestim in dvanajstim mesecem starosti,« pravi Sarah Smith-Simpson, doktorica znanosti, glavna znanstvenica in strokovnjakinja za hranjenje pri Nestlé Nutrition v Michiganu v ZDA. »Njihovi jeziki se naučijo premikati trdno hrano okoli ust, da jo lahko pogoltnejo, dojenčki pa bodo vadili premikanje jezika od strani do strani, ko bodo jedli naprednejše teksture z grudicami. Te veščine temeljijo na izkušnjah s teksturo in ne na razvoju v določeni starosti.
Tukaj je nekaj idej za uvedbo teksture:
- namesto pretlačene, poskusite pire banane ali pire avokada
- ponudite dobro kuhana umešana jajca
- gladkim pirejem dodajte kus-kus, riž ali drobne koščke testenin
- pripravite kuhano ali mehko hrano, kot sta korenje ali sladki krompir, z ročnim mešalnikom (s kratkimi namigi), gnetenjem ali vilicami, dokler ne dobite grobove, pire teksture
- ovsene kaše dodajte dobro sesekljanemu mehkemu sadju ali jogurtu z nizko vsebnostjo sladkorja, namenjenemu posebej za dojenčke
Viri
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is imbedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3):490-4.
Maier A, Chabanet C, Schaal B et al. Effects of repeated exposure on acceptance of initially disliked vegetables in 7-month old infants. Food Quality and Preference 2007; 18:1023-32.
Maier-Noth A, Schaal B, Leathwood P et al. The lasting influences of early food-related variety experience: A longitudinal study of vegetable acceptance from 5 months to 6 years in two populations. PLoS One 2016; 11(3): e0151356. doi:10.1371/journal.pone.0151356.
Nicklaus S, Demonteil L, Tournier C. Modifying the texture of foods for infants and children. In: Modifying Food Texture, Volume 2. Elsevier, 2015: 187-222.
Nicklaus S. Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2016; 13(11): 1160; doi: 10.3390/ijerph13111160.
Povezani članki