Tummy time vadba
Tummy time (čas, v katerem otrok biva v trebušnem položaju) se lahko začne kmalu po tem, ko otroka pripeljete domov iz bolnišnice. Samo ne pričakujte preveč. Sprva bo vaš novorojenček težko dvignil glavo, ko je na trebuhu. Tummy time je težko, naporno delo! Nekaj sekund naenkrat, večkrat na dan, je odličen začetek. Postopoma lahko povečate čas, ki ga vaš dojenček preživi na trebuščku, dokler je srečen in udoben – in bodite vedno tam za nadzor.
Do dveh mesecev si prizadevajte za skupno približno eno uro na dan, razdeljeno na manjše dele časa čez dan. Upoštevajte teh sedem nasvetov za Tummy time in postopoma bodo mišice vašega otroka postale močnejše!
1. Nazaj spat
Preživljanje časa na trebuščku, medtem ko je buden, je pomembno za vašega otroka. Vendar ga morate vedno uspavati na hrbtu. Ta položaj zmanjša možnosti za sindrom nenadne smrti dojenčka (SIDS). Na srečo se je po vsem svetu število primerov SIDS v zadnjih 30 letih zmanjšalo. Dojenčka vedno položite na hrbet, da spi, da preprečite SIDS.
2. Začnite mladi
Tudi ko je krhek novorojenček, lahko Tummy time vašemu otroku pomaga, da počasi krepi mišice glave, vratu in ramen. Te močne mišice bo potreboval za razvoj določenih motoričnih sposobnosti, kot je plazenje.
3. Izberite svoje trenutke
Vaš dojenček bo bolj verjetno užival Tummy time, ko je pozoren. V prvih dneh se to ne bo dogajalo zelo pogosto, zato izkoristite priložnosti, ko pridejo. Po menjavi plenic ali ko se vaš dojenček prvič zbudi iz dremeža so običajno odlični časi. Če je utrujen, lačen ali razburjen, ne pritiskajte nanj. Dajte mu zadremati, ga nahraniti, če je lačen, ali peti pesem, medtem ko ga držite, nato poskusite znova pozneje. Vsak dan si vzemite čas za Tummy time.
4. Pripravite se na akcijo
Morda si je težko predstavljati z vašim malim dojenčkom, vendar se bo sčasoma naučil sam prevračati, plaziti in sedeti. Raziskave so pokazale, da se lahko dojenčki, ki preživijo več časa na trebuhu, prevračajo, plazijo in sedijo prej kot dojenčki, ki nimajo toliko časa na trebuhu.
5. Zmanjša pritisk glave
Tummy time igra pomembno vlogo pri oblikovanju glave vašega otroka. Predolgo bivanje na njegovem hrbtu lahko povzroči, da se zadnji del glave vašega otroka splošči. Preživljanje daljšega časa vsak dan na trebuhu bo pomagalo zmanjšati pritisk na zadnji del njegove mehke lobanje.
6. Ostanite blizu
Nikoli ne puščajte otroka samega, ko je na trebuščku. Njegova usta ali nos bi lahko bila po nesreči pokrita, zaradi česar bi se lahko zadušil.
7. Podprite ga
Ko je vaš dojenček novorojenček in ima zelo malo nadzora nad glavo, bo morda potreboval malo pomoči, da se nauči te veščine. Pod prsi in pazduhe položite zvito odejo ali drugo oporo, da ga dvignete. Ko je vaš dojenček starejši in močnejši ter mu je bolj udoben Tummy time, položite odejo na tla in otroka položite na trebuh z rokami iztegnjenimi pred seboj. Lahko pa svojega otroka držite na prsih, ko ležite na kavču ali na blazinah, da se odlično povežete in preživite Tummy time v enem!
Viri
https://www.cdc.gov/sids/data.htm (Accessed January 9 2017)
American Academy of Pediatrics. Back to sleep, tummy to play. 2011
https://healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/Back-to-Sleep-Tummy-to-Play.aspx (Accessed December 29 2016)
Kuo YL, Liao HF, Chen PC et al. The influence of wakeful prone positioning on motor development during the early life. J Dev Behav Pediatr 2008; 29(5):367-76.
Povezani članki