Alergije na hrano: Nasveti, ki jih morate vedeti
Nedavne raziskave o alergijah na hrano so privedle do novih priporočil za uvedbo živil, ki sprožijo alergije, ko dojenčki začnejo jesti trdno hrano. Zmedeni? Preberite nekaj pogostih vprašanj in odgovorov, ki pojasnjujejo najnovejše smernice.
Ko ste bili dojenček, je velika verjetnost, da so staršem svetovali, naj vam določenih živil ne dajejo, dokler ne odrastete. Običajno bi to vključevalo arašide, jajca, školjke in pšenico.
Pred kratkim je bil ta nasvet revidiran. Namesto da odlašate z dajanjem hrane, ki lahko sproži alergijsko reakcijo, je pomembno, da jo daste zgodaj v procesu dopolnilnega hranjenja.
Vprašanja in odgovori
V: Dojim in me skrbi, da bi moj sedemmesečni sin lahko postal alergičen na nekatera živila, ki jih jem. Ali moram kaj izključiti iz prehrane?
O: Ne, ni vam treba prenehati jesti hrane, medtem ko dojite, da zmanjšate tveganje za alergijo na hrano pri vašem otroku. Vaša prehrana je pomembna, ker lahko vpliva na kakovost vašega materinega mleka, vendar vam ni treba ničesar omejevati, razen če vam to svetuje vaš zdravnik. Prepričajte se, da jeste zdravo, uravnoteženo prehrano, ki je bogata s hranili. Kot vodilo si oglejte Kaj jesti, ko dojite.
V: Alergična sem na jajca, ali to pomeni, da je tudi moj otrok? Ali naj se mu popolnoma izogibam dajanju jajc?
O: Čeprav se alergije lahko prenašajo s starša na otroka, ni vedno tako. Veliko otrok z alergijami na hrano ni iz družin z visokim tveganjem. Posvetujte se s svojim zdravnikom o specifični situaciji svojega otroka.
Svetovna organizacija za alergije priporoča, da mamice, ki dojijo, svojemu otroku ne zagotovijo diete brez alergenov, tudi če je otrok zelo tvegan, ker ima starš alergije na hrano. Za začetek razmislite o tem, da otroku ponudite majhno količino kuhanih jajc in pozorno spremljajte morebitne reakcije. Ne dajajte mu hkrati drugih živil, ki lahko povzročijo alergijske reakcije, ker če opazite reakcijo, ne boste vedeli, katera hrana jo je morda povzročila.
V: Ali naj se držim nekaj 'varnih' najljubših živil, ko je moj otrok mlad - na primer tistih, ki sem jih že poskusil/a in ki vem, da nanje ni alergičen?
O: Čeprav je mamljivo, da svojemu zdravemu otroku ponudite samo hrano, za katero veste, da ni alergičen, so trenutna priporočila, da vključite živila, ki jih morda še ni poskusil, kot so jajca, ribe in živila, ki vsebujejo gluten (kot so pšenični izdelki), in arašidi (mleti). Pomembno je, da mu ponudite široko paleto dopolnilnih živil, vključno s hrano, ki bi lahko sprožila alergije. Pravzaprav so raziskave pokazale, da lahko zgodnja izpostavljenost hrani zmanjša tveganje za alergijsko reakcijo. Zgodnji in stalni majhni okusi živil, za katere je znano, da povzročajo alergije, lahko vašemu otroku pomagajo razviti imunološko toleranco in s tem zmanjšajo možnosti za alergijo. Znanstvene študije so pokazale, da lahko povečanje raznolikosti hrane v otrokovem prvem letu zmanjša možnosti za razvoj astme in alergij na hrano do njegovega šestega rojstnega dne.
Najnovejše novice o arašidih in glutenu
Dve posebni sestavini sta deležni velike pozornosti, tako v znanstveni skupnosti kot v svetovnih medijih:
Arašidi
Zaradi strahu pred smrtno nevarno reakcijo je alergija na arašide ena od alergij na hrano, ki starše lahko skrbi. Nedavne raziskave pri majhnih otrocih z visokim tveganjem kažejo, da je alergijo na arašide mogoče zmanjšati z uvedbo hrane, ki vsebuje arašide (mlete), zgodaj v procesu dopolnilnega hranjenja. Najnovejši nasvet za zdrave dojenčke, ki prej niso bili alergični, je, da otroku od približno šestega meseca starosti dajete hrano, ki vsebuje arašide, v starosti primerni teksturi. Lahko ponudite majhne količine arašidovega prahu, pomešanega z materinim mlekom, ali razredčenega arašidovega masla. Ne pozabite, da morajo biti vsi oreščki zdrobljeni, zmleti ali v takšni obliki, da se vaš otrok ne zaduši. Če ima vaš dojenček ekcem ali drugo alergijo na hrano, mora uvedbo arašidov v prehrano nadzorovati zdravnik.
Gluten
Gluten je beljakovina, ki jo najdemo v žitih, kot so pšenica, ječmen in rž, ljudje pa so lahko alergični na beljakovine, ki jih najdemo v teh živilih. Celiakija je po drugi strani avtoimunsko stanje, pri katerem se imunski sistem telesa odzove na gluten in povzroči poškodbe črevesne sluznice. Dojenčki z družinskimi člani, ki imajo celiakijo, so lahko izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj tega stanja. Trenutne smernice predlagajo, da se živila, ki vsebujejo gluten (kot so kruh, testenine in žita), uvedejo pri uvajanju dopolnilne hrane za vse zdrave dojenčke. Začnite z majhnimi količinami in v primeru kakršne koli reakcije ponudite te prve okuse doma, ne pa v restavraciji ali vrtcu.
Kako prepoznati alergijsko reakcijo
Telo na različne alergije na hrano reagira na različne načine. Nekatere alergijske reakcije se običajno pojavijo takoj ali v eni do dveh urah po zaužitju hrane.
Če je vaš dojenček alergičen na določeno hrano, lahko pokaže nekaj od teh znakov:
- driska, bruhanje, bolečine v trebuhu
- izcedek iz nosu, kašljanje, kihanje ali težave z dihanjem
- srbenje kože ali ust/ustnic, koprivnica
Če menite, da ima vaš otrok alergijsko reakcijo na hrano, nemudoma poiščite zdravniško pomoč.
Viri
Du Toit G, Sayre PH, Roberts G et al. Effect of avoidance on peanut allergy after early peanut consumption. N Engl J Med 2016; 374(15):1435-43.
Du Toit G, Roberts G, Sayre PH et al. Randomized trial of peanut consumption in infants at risk for peanut allergy. N Engl J Med 2015; 372(9):803-13.
Fewtrell M, Bronsky J, Campoy C et al. Complementary feeding: A position paper by the European society for paediatric gastroenterology, hepatology and nutrition (ESPGHAN) committee on nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017; 64(1):119-32.
Greer FR, Sicherer SH, Burks AW et al. Effects of early nutritional interventions on the development of atopic disease in infants and children: the role of maternal dietary restriction, breastfeeding, timing of introduction of complementary foods, and hydrolyzed formulas. Pediatrics 2008; 121(1):183-91.
Roduit C, Frei R, Depner M, et al. Increased food diversity in the first year of life is inversely associated with allergic diseases. J Allergy Clin Immunol 2014; 133(4):1056-64.
Togias A, Cooper SF, Acebal ML et al. Addendum guidelines for the prevention of peanut allergy in the United States: Report of the national institute of allergy and infectious diseases-sponsored expert panel. J Allergy Clin Immunol 2017; 139(1):29-44.
https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/what-is-celiac-disease/ (Accessed December 18, 2017)
www.worldallergy.org (Accessed December 18, 2017)
Zadnja sprememba: december 2017
Povezani članki