10 zdravih navad za nadaljevanje
V prvih 1000 dneh svojega dojenčka ste spodbujali številne zdrave navade, zato se zdaj ne izpustite! Tukaj je 10 zdravih navad, ki jih morate še naprej vaditi.
Nekatere od teh navad so se pojavile, ko je bil vaš malček novorojenček (na primer Tummy Time in pogosto nočno hranjenje) in morda zdaj niso del vaše vsakdanje rutine. Z drugimi navadami boste morda potrebovali nekaj vaje s svojim 18-24-mesečnim otrokom. In če razmišljate (ali pričakujete) še enega otroka, vam lahko vse te zdrave navade služijo kot dobra podlaga.
1. Dojite svojega otroka
Materino mleko je prva superhrana vašega otroka. To je popolna prehrana, ki se spreminja tako, da ustreza njegovi rasti in razvoju ter zagotavlja vso energijo in hranila, ki jih potrebuje v prvih šestih mesecih življenja. Po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije je izključno dojenje v prvih šestih mesecih najboljši način za hranjenje vašega otroka in ga je treba poleg dopolnilne hrane nadaljevati do starosti dveh let ali več.
Kar tako naprej: Poleg tega, da je za vas in vašega otroka poseben čas za povezovanje, nadaljnje dojenje spodbuja zdravo rast. Ščiti pred pogostimi otroškimi boleznimi in lahko prinese dolgoročne koristi za zdravje, kot je zmanjšanje tveganja, da bi vaš malček postal predebel, ko bo starejši. Ni razloga za prenehanje dojenja, če še vedno deluje za oba – nadaljujte z uživanjem koristi, dokler se vam zdi prav.
2. Naj telesna dejavnost postane del njegove dnevne rutine
Učiti otroka, da je fizično aktiven, se začne skoraj takoj, ko se rodi! Začnite z nekaj minutami Tummy Time – čas, v katerem otrok biva v trebušnem položaju – in do dva meseca povečajte na skupno eno uro na dan (razdeljeno na več majhnih segmentov). Nekatere države imajo smernice o tem, koliko dejavnosti morajo opravljati dojenčki in malčki. Pri šestih mesecih je to vsaj 90 minut dnevne dejavnosti in lahko vključuje sedeče igre, ki krepijo njegovo telo, na primer Ploskanje v ritmu, ali vaje, ki krepijo mišice njegovih nog, na primer poskakovanje po kolenih. Med enim in drugim letom je do tri ure na dan. To mora vključevati strukturirano igro, ki jo vodi odrasla oseba, in nestrukturirano igro, ko se lahko vaš malček prosto igra.
Kar tako naprej: Spodbujanje vašega malčka k vsakodnevni telesni dejavnosti pomaga pri krepitvi njegove moči in motoričnih sposobnosti ter spodbuja zdrave navade, ki lahko trajajo vse življenje.
3. Pomagajte mu dovolj spati
Nočno prebujanje je normalno za novorojenčke, saj imajo majhne trebuščke in se morajo pogosto hraniti. Smernice za novorojenčke priporočajo skupno 14-17 ur spanja (vključno z dremežem) vsak dan. Do tretjega meseca starosti lahko mnogi dojenčki spijo po pet ur naenkrat. Za otroke, stare od 4 do 11 mesecev je nasvet 12-15 ur skupnega spanja na dan, do svojega »pol rojstnega dne« pa bodo nekateri dojenčki morda lahko prespali celo noč. Če ga položite v posteljo, ko je zaspan, a še vedno buden, mu lahko pomaga, da se nauči, kako zaspati sam, ko je dojenček.
Kar tako naprej: Za zdravo rast in razvoj je potreben zadosten spanec. Smernice priporočajo, da malčki, stari od enega do dveh let, vsak dan spijo 11-14 ur. Spodbujanje »dobrih navad spanja«, kot so redni, zgodnji odhodi v posteljo in dosledna rutina pred spanjem – na primer kopanje, pižama, zobje in zgodba –, ko je malček, lahko vodi do boljših spalnih navad v otroštvu.
4. Uvajajte pravo hrano ob pravem času
Pri približno šestih mesecih bo vaš dojenček potreboval nekaj dodatnih hranil, poleg tistih, ki jih zagotavlja materino mleko. Če mu v prvih nekaj tednih uvajanja trdne hrane ponudite okus različne zelenjave in sadja, pred devetim ali desetim mesecem pa gručaste teksture, je večja verjetnost, da jih bo sprejel v prihodnosti.
Kar tako naprej: Postrežba različnih hranljivih živil, okusov in tekstur lahko pomaga oblikovati okus vašega malčka, ko je starejši. Ko postopoma preide na isto družinsko hrano kot vi, je to priložnost za celotno družino, da skupaj uživa v pustolovščini zdrave prehrane.
5. Varno pripravite hrano
Vaš dojenček ima manj razvit imunski sistem kot vi, zato je večja verjetnost, da bo prizadel kemikalije in bakterije. Zato je pomembno, da ste pri pripravi, shranjevanju in segrevanju hrane za svojega malčka še posebej previdni. Če kupujete v trgovini, preberite seznam sestavin in se prepričajte, da je hrana primerna za starost vašega otroka, in ne pozabite preveriti datuma uporabe.
Kar tako naprej: Upoštevanje osnovnih higienskih pravil, kot je umivanje rok pred pripravo hrane in po dotiku surovega mesa, bo vašemu malčku med odraščanjem dober zgled in pomagalo zaščititi vso družino pred boleznijo. Še naprej preverjajte oznake na živilih, da zagotovite, da je hrana, ki jo ponujate, čim bolj hranljiva.
6. Ne pozabite na vodo
Ko vaš dojenček dopolni šest do osem mesecev, lahko začnete uvajati skodelico. Ob obrokih in prigrizkih ponudite majhno skodelico vode, da se bo naučil piti iz skodelice. Ne pozabite ponuditi osvežilne vode med igro in po njej, saj bo vaš malček bolj aktiven.
Kar tako naprej: V trebuščku vašega malčka ni prostora za sladke pijače – te povečajo tveganje za zobno gnilobo in prekomerno telesno težo, ko je starejši. Če se zdaj nauči imeti rad vodo, bo morda v prihodnosti bolj nagnjen k temu, da jo bo raje imel kot pijačo po izbiri. Bodite dober vzornik in pijte vodo ob vsakem obroku in verjetno bo storil enako.
7. Spodbujajte zdrave prigrizke
Trebušček vašega otroka je majhen, zato mora jesti pogosteje kot vi. Ključna je pogosta ponudba – običajno trije glavni obroki in dva prigrizka ali »mini obroki« na dan. Ko se približa dvema letoma, lahko zadostujejo trije obroki in en prigrizek. Na jedilniku ni prostora za visokokalorično hrano z nizko vsebnostjo hranil. Vsak zalogaj je pomemben, zato ponovno razmislite o prigrizkih kot o zdravih osnovnih izdelkih.
Kar tako naprej: Ko vaš malček postane predšolski otrok, bo verjetno še vedno zelo aktiven in ima veliko energije. Še naprej obravnavajte »mini obroke« kot priložnost, da mu zagotovite vsa hranila, ki jih potrebuje, ko postane starejši. Ne pozabite ponuditi raznolike zdrave hrane iz vseh petih skupin – sadja, zelenjave, beljakovinske hrane, žit in mlečnih izdelkov – za uravnoteženo prehrano.
8. Vadite odzivno hranjenj
Odzivno hranjenje je toliko odvisno od tega, kako ponudite hrano, kot tudi od tega, kaj ponudite. Pomeni ponuditi raznovrstno zdravo hrano ob rednih obrokih in prigrizkih ter pustiti otroku, da se odloči, kaj in koliko teh živil želi jesti. Bodite pozorni na znake, da je lačen ali sit – na primer zgrabi ali obrne glavo, ko je dojenček ter besede in kretnje, ko je malček. Obroki morajo biti zabavne, družabne priložnosti za vso družino, brez pritiska ali pretiranega spodbujanja.
Kar tako naprej: Ko se bo vaš malček izboljševal v komunikaciji, vam bo lahko povedal, kdaj ima dovolj ali želi več hrane. Spoštovanje njegovih znakov lakote in sitosti je bistvenega pomena za vzpostavitev zdravih prehranjevalnih navad za vse življenje.
9. Pazite na morebitne vrzeli ali presežke v prehrani
Ker vaš malček poje več hrane in pije manj mleka v primerjavi s tem, ko je bil dojenček, lahko zamudi ključna hranila. Vsak grižljaj se šteje, še posebej, ko je mlad, zato poskrbite, da bo vsak obrok, ki ga ponudite, poln prehranskih hranil.
Kar tako naprej: S tem, ko svojemu malčku zdaj zagotovite zdravo, uravnoteženo prehrano, pomagate postaviti temelje za njegove prihodnje prehranjevalne navade. Vsaj to pomeni ponujanje živil iz vsake skupine živil, vključno s sadjem in zelenjavo, ter živila z zdravimi maščobami, železom in vitaminom D ter živil brez dodane soli in sladkorja.
10. Poskrbite, da bo vaša lastna prehrana bogata s hranili
V samo petih dneh dojenja lahko pokurite približno toliko kalorij, kot jih potrebujete za tek na maratonu! Zato je pomembno, da jeste uravnoteženo, s hranili bogato prehrano, s približno 400 dodatnimi kalorijami, kot bi jih običajno zaužili. Ko začnete dopolnilno hranjenje otroka in nato otroku uvajati družinsko hrano, poskrbite, da boste v svojo prehrano vključili živila iz vseh petih skupin živil – sadje, zelenjavo, beljakovinsko hrano, žita in mlečne izdelke – ter pijte veliko vode. Če se boste navadili zdrave prehrane, boste postali pozitiven vzornik in k temu spodbudili svojega malčka.
Kar tako naprej: Razmišljate o drugem otroku? Prehrana, bogata s hranili, je enako pomembna med nosečnostjo. Poleg ključnih vitaminov in mineralov, ki jih dobite s hrano, boste morda želeli jemati dodatek, ki vsebuje 400 mcg folne kisline. To pomaga zmanjšati tveganje za resne okvare pri rojstvu in je treba v zgodnji nosečnosti – preden boste morda vedeli, da ste zanosili.
Povezani članki