21. teden nosečnosti: razvoj otroka in prehrana
Čeprav dojenček zdaj tehta okoli pol kilograma, ima še vedno dovolj prostora v trebuhu. In rad ga uporablja, ko ne spi! Preberite več o tem tednu.
RAZVOJ OTROKA
Čeprav mu jih ni treba uporabljati v svojem trenutnem domu – čuti za okus in vonj vašega otroka se še naprej razvijajo ta teden. Zelo rahlo jih spodbuja vaša amnijska tekočina. Njemu prenaša aromatične molekule iz hrane, ki jo jeste, in vonj vašega okolja! Tako bo vašega otroka že ob rojstvu privlačil vonj vaše kože, vašega mleka, sladkega okusa (ker je plodovnica rahlo sladka), morda pa se bo kasneje seznanil tudi z živili, ki ste jih redno uživali v pozni nosečnosti. Kmalu bodo njegovi možgani dovolj zreli, da si bo lahko zapomnil te čutne izkušnje. Vaše prehranjevalne navade, če imate radi na primer sredozemsko hrano z veliko česna, lahko otroku spoznate že v maternici.
TVOJE TELO
V tej fazi nosečnosti vaš otrok plava v veliko amnijske tekočine, ki se pogosto polni. Zdaj boste morda razumeli, zakaj je pomembno piti veliko vode. Spremeni se tudi vaš vzorec dihanja. Vaše dihanje postane pogostejše in včasih se zdi, da ste brez sape. To je lahko posledica pridobivanja teže, vendar je tudi problem s prostorom, saj vaš otrok raste, imajo vaši organi vse manj prostora. Če imate kakršne koli pomisleke glede dihanja, se posvetujte s svojim zdravnikom.
PREHRANA
Poleg beljakovin, folne kisline, cinka, DHA (dokozaheksaenojske kisline), joda in vitamina A, ki smo jih že omenili, je eno pomembno hranilo – zlasti za ženske, ki so noseče in se držijo veganske prehrane – vitamin B12. Ker vitamin B12 najdemo predvsem v živilih živalskega izvora, kot so meso, ribe, jajca, mleko in sir, je za vegane potrebno nekoliko več pozornosti, da izpolnijo svoja prehranska priporočila. In ker je vitamin B12 potreben za proizvodnjo rdečih krvnih celic in pomaga živčnemu sistemu, je še posebej pomemben med nosečnostjo. Vegani ga lahko najdejo v živilih, obogatenih z vitaminom B12, kot so nekateri žitni kosmiči za zajtrk in prehranski kvas, preverite paket hrane. Obvestite svojega zdravnika, če sledite veganski prehrani, in morda bo imel dodatne predloge.
NASVETI
Vas zadnje čase spravljajo prebavne motnje? Neprijeten in precej pogost stranski učinek nosečnosti je hormonske spremembe, zaradi katerih je odpiranje zgornjega želodca ohlapno. Zaradi tega želodčna kislina lažje kot običajno pride v požiralnik in to povzroči neprijeten občutek, ki ga doživljate. Večji kot je otrok, bolj pritiska na trebuh in povečuje ta učinek!
Sprememba prehranjevalnih navad je lahko pogosto koristna: poskusite pet majhnih obrokov na dan namesto treh velikih. Poskrbite, da boste temeljito žvečili. Še en trik, če imate ponoči prebavne motnje, je, da podprete glavo. Potem se kislina ne more dvigniti tako zlahka.
Povezani članki